sitemap.png RSS-2.png englishny.png linkedin.gif
xtractor_logo.png
Kunder Produkter Tjänster Om Xtractor Kontakt Artiklar Hem
Ledning Nyheter Visma och Xtractor effektiviserar personalutbildning inom offentlig sektor NK satsar på mobilt lärande Xtractor möjliggör mobilt lärande Vad gör Rickard Skiöld på Xtractor? Utbildade att leda workshops Ramavtal med Region Skåne Rickard Skiöld ny produktchef på Xtractor Xtractor får kreditbetyget AAA Xtractors stödjer Unicefs skolor i Nepal Många deltagare på Systemforum Intervju med Niklas Harging Niklas Harging Xtractors nya VD Xtractor rekryterar ny VD Björn Bexander är ny säljare på Xtractor Finanskompetens talar på Promisedagen Kompetensmatrisen utsedd till Bästa Innovation Exjobb om Handelsbankens Kompetensmatris Xtractor söker tekniska projektledare Xtractor söker säljare Fler värmlänningar genom utbildning i värdskap Nya eGap tydliggör personalens kompetens Medieinstitutet startar utbildning i Blended learning Xtractor söker projektledare Xtractor söker manusförfattare Ovako satsar på lärplattformen eGate Xtractor är ett av årets superföretag Utbildar för ökad rörlighet på arbetsmarknaden Ramavtal med Posten Norge MQ och Ovako bland Xtractors nya kunder Bring Express ny kund Ny utbildningsrådgivare på Xtractor Kunskapsmatris - nytt verktyg Scandic tecknar avtal med Xtractor Karolinska sjukhuset väljer eGate och Blended learning Interaktiv utbildning i nytt signalsystem Xtractor utvecklar e-learning till Rektorsprogrammet Stefan Hallberg Årets företagare i Solna

eGate 4.0 – äntligen ett IT-stöd för kursadministratörer

Nyhetsbrev Utbildningar Ansökan för lärare Lediga tjänster

20 oktober 2009:

eGate 4.0 – äntligen ett IT-stöd för kursadministratörer

Inom utbildning finns det idag många avancerade system för leverans och drift av webbaserade utbildningar. Däremot har kursadministratörerna fortfarande varit hänvisade till att hantera stora lärarledda utbildningsprogram i Excel. Nu lanserar utbildningsföretaget Xtractor en unik lärplattform som både är ett komplett IT-stöd för administration av alla former av utbildning och ett Learning Management System (LMS) för att leverera och driva webbaserade utbildningar. Plattformen är utvecklad i nära samarbete med Xtractors egna kursadministratörer.

– På Xtractor har vi länge haft ett internt system som våra kursadministratörer har arbetat i när de koordinerar lärarledda utbildningsprogram. Med hjälp av deras synpunkter har vi nu vidareutvecklat systemet och slagit ihop det med vårt LMS som heter eGate, berättar Peter Pierrou, utvecklingschef på Xtractor. Det här innebär att nya eGate 4.0 kan effektivisera planering, genomförande och uppföljning av alla former av utbildning, både lärarledd och webbaserad.

eGate 4.0 kan hantera hela flödet i ett utbildningsprogram, allt från inbjudningar, bokningar och påminnelser till inköpsorder, dokumentation och rapporter. Återanvändning har varit ett av nyckelorden i utvecklingen av systemet, till exempel kan ett projekts planering och åtgärdslistor användas som mall för nästa projekt. Ett annat nyckelord har varit automatisering, bland annat kan inbjudningar och påminnelser skickas ut automatiskt på bestämda datum.

Utvecklingen inom företagsutbildning går mot ett mer varierat lärande. Lärarledd klassrumsundervisning kombineras i högre utsträckning med webbaserade metoder som till exempel e-learning, virtuella klassrum och bloggar. För kursadministratören innebär det här en mer splittrad tillvaro med en mängd olika uppgifter att utföra varje dag.

– eGate 4.0 ger struktur, kontroll och överblick och bidrar på så sätt till en lugnare arbetssituation för administratören, menar Peter Pierrou. När du loggar in i systemet får du till exempel en lista på dagens uppgifter. Har företaget flera administratörer kan de skapa grupper i systemet där de har tillgång till varandras projekt. Det underlättar inte minst vid plötslig frånvaro då kollegor kan se vad som skulle göras och hjälpa till.

Xtractor Interactive AB | Sundbybergsvägen 1, 171 73 SOLNA | Tel: +46 8 588 945 00 | Fax: +46 8 588 945 99 | info@xtractor.se