December 2010:Intryck och trender från Online Educa BerlinVirtuella klassrum har slagit igenom och utbildningsspecialisten står inför en ny roll på företaget. Det är ett par av intrycken som Xtractors medarbetare tog med sig hem från årets upplaga av Online Educa Berlin, världens största konferens om teknikstött lärande i näringsliv, skola och offentlig sektor.
I början av december varje år åker omkring 2.000 människor till Berlin för att delta i Online Educa, en kombinerad mässa och konferens om utbildning och teknik. I år fanns uppskattningsvis 300 utställare på plats och deltagarna kunde välja mellan 15 parallella seminarieprogram. Tre av Xtractors medarbetare var där och försökte hinna med så många godbitar i programmet som möjligt. Här är några av deras intryck. Teknikstödda lärmetoder är en realitetFör två år sedan handlade det fortfarande mer om de möjligheter webb 2.0 kunde innebära för lärandet på Online Educa. Nu märks en stor skillnad. Teknikstödda interaktiva lärmetoder är en realitet. Företag och organisationer använder inte bara e-learning, utan även virtuella klassrum, sociala medier och webbaserade spel flitigt. Den globala ekonomiska krisen och ambitionen att minska resandet både av säkerhets- och miljöskäl tycks vara de utlösande faktorerna som har gjort att många har gått från ord till handling. Virtuella klassrum kommer stortFysiska klassrum byts ut mot virtuella. Thomson Reuters, som genomför 500.000 kundutbildningar över hela världen varje år är, ett exempel. Här har man gått från en omfattande organisation med 900 turnerande lärare till att främst erbjuda webbaserad utbildning. Upplägget är inspirerat av hur nyheter och underhållning förmedlas. Man använder film och mänskliga instruktörer som vänder sig till enskilda individer eller till grupper. Joe Pokropski på Thomson Reuter menar att de har kunna sänka kostnaderna kraftigt samtidigt som de har fått nöjdare kunder som har tillgång till utbildning precis när de själva önskar. Titta på Joe Pokropski föredrag här >> Lärande organisationer - en viktig framgångsfaktorDet informella lärandet var ständigt närvarande i diskussionerna under Online Educa. Josh Bershin, en av huvudtalarna på konferensen, menade att utbildningsavdelningen viktigaste uppgift är att skapa förutsättningar för en lärande kultur i företaget. Hans forskning visar att medarbetare upplever att 72 % av deras lärande är informellt. Och att de företag som är, och kommer vara, framgångsrika i framtiden har en öppen, lärande kultur. Josh Bershin har också studerat vad som krävs för en lärande kultur. Några viktiga byggstenar är:
Här kan ni titta på Josh Bershins föreläsning i sin helhet >> Teknikstödd utbildning även i klassrumLärarna har hoppat på tåget. Nu används surfplattor, smarta telefoner och datorer som stöd i klassrumsundervisningen. Vi deltog till exempel i ett seminarium där läraren anpassade sin föreläsning efter de svar vi gav på våra surfplattor. Interaktivt så det förslår! Vårt intryck är att det kommer hända mycket inom mobila plattformar de närmsta åren. Game based learningAnvändningen av seriösa spel i utbildning växer inom både skola och yrkesliv. En tydlig skillnad är att man inom skolan gärna nyttjar Second Life och liknande världar, medan man inom personalutbildning vill ha fokus exakt på det man ska lära sig. Därför utvecklar man sina egna spel. Vi såg flera goda exempel på spel inom ekonomi och ledarskap. Lärplattformarna har fokus på individenUtvecklingen inom LMS/lärplattformar går mot en högre grad av individanpassning. LMS:et ska fungera tillsammans med individens egen pallett av program och verktyg som hon vill använda i sitt lärande. Det kan till exempel utformas så att kursdeltagaren kan påverka vad som ska ligga på hennes plats i LMS:et, vilka nätverk och sociala medier hon vill ha tillgång till och så vidare. |
|
Xtractor Interactive AB | Sundbybergsvägen 1, 171 73 SOLNA | Tel: +46 8 588 945 00 | Fax: +46 8 588 945 99 | info@xtractor.se |
| |